آموزش بلاک چین

تاریخچه بلاک چین | یک فناوری که دنیا را متحول کرد

اساسا ارزهای دیجیتال ساختار متفاوتی با کارت‌های اعتباری و پول‌های دیجیتال دارند. جرقه‌ شکل‌گیری ارزهای دیجیتال با نگرانی افراد درباره‌ انتقال پول‌های خود و خواسته‌ افراد مبنی بر شکل‌گیری یک سیستم محرمانه‌ انتقال پول بود که به وجود آمد.

از طرفی خواسته‌ دیگر نیز این بود که سیستمی پدید بیاید که از کنترل دولت‌ها خارج باشد و افراد به‌صورت محرمانه و دور از رصد دولت‌ها و سیستم‌های مربوطه، دارایی‌های خود را جابه‌جا کنند.

اما امروزه تفکر کلی درباره‌ ارزهای دیجیتال و فناوری زیرساختی آن یعنی بلاک چین متفاوت‌تر از این است که پیش‌ازاین افراد با آن آشنا بودند. در این مطلب قصد داریم تا به‌طور کامل با یکدیگر تاریخچه بلاک چین را موردبررسی قرار دهیم.

دوره قبل از بیت کوین

ارزهای دیجیتال شاید یکی از برترین دارایی‌های سبد سهام برای نسل حال حاضر به‌حساب بیایند، ولی جای تعجب است که اولین ایده‌ مطرح‌شده برای پول‌های دیجیتال در سال ۱۹۸۲ ارائه گردید. «دیوید چام» (David Chaum) محقق دانشگاه کالیفرنیا در مقاله‌ای با عنوان امضاهای کور برای پرداخت‌های غیرقابل‌پیگیری، نخستین بار ایده‌ پول دیجیتال را ارائه کرد. وی در سال ۱۹۹۰ «دیجی‌کش» (Digicash) را بنیان‌گذاری کرد، ولی شرکت وی سقوط کرد و ورشکسته شد. این اولین تلاش جدی برای واردکردن پول دیجیتال به دنیای واقعی بود، اگرچه استفاده از اینترنت در روزهای کودکی خود قرار داشت.

از طرفی پیشرفت‌های بیشتری از این معمای نوین در سال ۱۹۹۱ معرفی شد؛ یعنی زمانی‌ که «استوارت هابر» (Stuart Haber) و «دبلیو اسکات استورنتا» (W. Scott Stornetta) برای اولین بار بر یک زنجیره‌ بلوک رمزنگاری‌شده امن کار کردند که در آن هیچ‌کس نمی‌توانست برچسب زمانی اسناد را دستکاری کند. یک سال بعد در سال ۱۹۹۲، آنان سیستم خود را برای گنجاندن و اجرای درخواست‌های مرکل به‌روزرسانی کردند. انجام این کار توسط جمع‌آوری اسناد بیشتر در یک دفتر واحد باعث افزایش بهره‌وری می‌شد.

 

شرکت E-gold و عرضه طلای الکترونیکی

شرکت G&SR(Gold & Silver Reserve)، یک شرکت ارز دیجیتالِ دارای پشتیبانی طلای فیزیکی، در سال ۱۹۹۶ طلای الکترونیکی یا E-Gold را اجرایی کرد. این شرکت که دو سال پیش از PayPal کار خود را شروع کرد، از طرف کاربران خود عنوان طلا را در اختیار داشت و به آنان اجازه‌ تبادل طلای الکترونیک را می‌داد. این شرکت مفهوم پرداخت واسطه‌ای را که یک بخش نظری کلیدی در ظهور قراردادهای هوشمند کنونی است معرفی کرد.

این شرکت همچنین خدمات صرافی واسطه‌ای را نیز به وجود آورد. علاوه بر این، حتی وقتی‌که این شرکت یک شرکت متمرکز بود، مکانیزم مدیریتی بخصوصی تحت عنوان تراست پیشنهاد خاص طلای الکترونیک را توسعه داد که ریشه هیئت‌های مدیریتی کنونی هستند. طلای الکترونیک اجازه‌ اولین طرح بین‌المللی پانزی و جهانی‌شدن کلاهبرداری را نیز فراهم کرد و در بالاترین میزان خود به دو میلیارد دلار تراکنش در سال، پنج میلیون حساب مجزا و بیش از ۳٫۵ تن اندوخته طلا رسید.

از طرفی با افزایش نگرانی‌های امنیتی، طرح‌های پانزی و حملات فیشینگ، زمان افول طلای الکترونیک نیز فرارسید. درواقع این شرکت دائما موردحمله‌ هکرهای سراسر جهان قرار می‌گرفت و برخی از رایج‌ترین فنون هکری علیه مواضع طلای الکترونیک به‌کار گرفته می‌شد.

در حقیقت طلای الکترونیک باعث به وجود آمدن اولین طرح‌های پانزی بین‌المللی و جهانی‌شدن کلاهبرداری شد. در آن زمان طلای الکترونیک توسط قوه قضاییه ایالات‌متحده به دلیل نقل‌وانتقال غیرقانونی پول تعطیل شد. همچنین در طول فرآیند تعطیلی طلای الکترونیک، این شرکت تمام اموالش را از دست داد و در سال ۲۰۰۸ کاملا سقوط کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا