آموزش سرمایه‌گذاری و ترید

تفاوت کوین و توکن چیست؟ مقایسه، کاربرد و انواع هرکدام

بسیاری از کسانی که به تازگی به حوزه‌ ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شده‌ و شروع به دنبال کردن اخبار و مقالات مربوط به آن کرده‌اند، به احتمال زیاد متوجه شده‌اند که برای اشاره به بعضی از ارزها از واژه‌ «کوین» و برای برخی دیگر از واژه‌ «توکن» استفاده می‌شود.

اگر شما هم جزو این افراد هستید و فکر می‌کنید این دو واژه به یک معنی هستند و تفاوتی با هم ندارند، پس این مقاله را تا انتها دنبال کنید. با اینکه هم از توکن و هم از کوین برای صحبت در مورد ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، ولی در واقع این دو واژه تفاوت‌های مهمی با هم دارند.

با ما همراه باشید تا در ادامه ابتدا هر دو واژه را تعریف کنیم و در انتها تفاوت‌ها و نقاط مشترک آن‌ها را بهتر بشناسیم. به طور حتم، این شناخت به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب ارز دیجیتال بعدی خود برای سرمایه‌گذاری با اعتمادبه‌نفس بیشتری تصمیم بگیرید.

کوین چیست؟

«کوین» (Coin) در انگلیسی به معنای سکه است. در دنیای واقعی به سکه‌های رسمی کوین می‌گویند که توسط دولت ضرب شده‌اند و از آن‌ها به عنوان پول استفاده می‌شود.

اما در دنیای رمزارزها، به ارز دیجیتالی که «بلاک چین» (Blockchain) مخصوص خود را داشته باشد، کوین می‌گویند.

همان‌طور که می‌دانید، دفترکل یا لجر (Ledger) هر بلاک چین نقش یک پایگاه داده را دارد و از یک «نود» یا همان گره (کاربر) به گره دیگر فرستاده می‌شود. داده‌های این دفترکل مشخص می‌کنند که چه مقدار از یک ارز به هر آدرس تعلق دارد. شرایطی که طبق آن داده‌ها منتقل می‌شوند و گره‌ها با یکدیگر ارتباط دارند، توسط مجموعه‌ای از قوانین تعریف می‌شود که به آن «پروتکل» (Protocol) می‌گویند.

اینکه هر کوین، بلاک چین مخصوص خود را دارد یک ویژگی مهم است. از آنجایی که کوین‌ها می‌توانند پروتکل‌هایشان را خودشان تعریف کنند، در بالاترین سطح استقلال و انعطاف‌پذیری قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر، شرکت یا گروهی که یک کوین را توسعه می‌دهد، می‌تواند تمام جنبه‌های ارز دیجیتال خود را به انتخاب خودش مشخص کند. برای مثال اینکه از چه مکانیزم توافقی برای تأیید تراکنش‌هایش استفاده شود یا کارمزد این تراکنش‌ها چقدر باشد.

بیت کوین اولین کوینی بود که خود را به عنوان یک ارز دیجیتال به همگان معرفی کرد. بعد از آن هم کوین‌های دیگری به بازار معرفی شدند که به آن‌ها «آلت کوین» (Altcoin) می‌گویند. از کوین‌های دیگر به جز بیت کوین می‌توان به «اتریوم» (Ethereum)، ریپل (XRP)، «بیت کوین کش» (Bitcoin Cash) و «لایت کوین» (Litecoin) اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا