آموزش آلت کوین هاآموزش بلاک چین

ارز دیجیتال چیا چیست؟ بررسی کامل رمز ارز Chia

امروزه شاهد استقبال گسترده از بازار رمز ارزها در سرتاسر دنیا و همچنین کشورمان ایران هستیم. درواقع بسیاری از افراد از طریق خریدوفروش ارزهای دیجیتال در بازار رمز ارزها و همچنین بسیاری دیگر نیز از طریق استخراج تعدادی از این ارزها اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کرده‌اند.

از طرفی جدا از ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش و… شاهد این هستیم که روزبه‌روز رمز ارزهای جدیدی پا به این عرصه می‌گذارند که با توجه به ساختاری که دارند، آینده‌ روشنی را می‌توان برای آن‌ها متصور شد.

چیا کوین نیز یکی از این ارزهای دیجیتال است که به‌تازگی سروصدای بسیاری به پا کرده و با توجه به شبکه منحصربه‌فردی که دارد، استخراج آن در سرتاسر دنیا مورد استقبال گسترده‌ای قرارگرفته است. ازاین‌رو در این مطلب قصد معرفی و بررسی این ارز دیجیتال را داریم.

ارز دیجیتال چیا چیست؟

در سال‌های اخیر روزبه‌روز بر ارزش ارزهای دیجیتال افزوده‌شده و محبوب‌ترین آن‌ها یعنی بیت کوین، رکوردهای قیمتی عجیبی را در سال‌های اخیر از خود به‌جای گذاشته است، ولی آلت کوین‌های جایگزین بیت کوین و رمز ارزهای رقیب آن نیز به‌موازات بیت کوین در حال رشد هستند.

یکی از این آلت کوین‌ها رمزارز «چیا» (Chia) است که به‌وسیله مالک پروتکل «بیت تورنت» (Bit Torrent) (یک پروتکل اشتراک‌گذاری همتا به همتای فایل‌ها که از سال ۲۰۰۱ فعالیت خود را شروع کرده است.) یعنی «برام کوهن» (Bram Cohen) ایجاد شد.

این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد و قرار است تا به رقیبی جدی برای بیت کوین بدل گردد، رقیبی با قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار بیشتر و بهتر به نسبت بیت کوین که فرایند استخراج آن نیز برخلاف بیت کوین که نیاز به برق بسیار زیادی دارد، به محیط‌ زیست آسیبی وارد نمی‌کند.

شبکه ارز دیجیتال چیا مبتنی بر بلاک چین است و به‌صورت Proofs of Space and Time کار می‌کند. درواقع این بدین معنا است که ماینرها از فضای حافظه بدون استفاده رایانه خود در این شبکه استفاده می‌کنند. این در حالی است که بیت کوین، اساسا الگوریتم اجماع «گواه اثبات کار» (Proof of work) کار می‌کند و به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد.

بر اساس اعلام موسس و بنیان‌گذار رمزارز Chia، مهم‌ترین ایراد وارده به بیت کوین، تاثیرات منفی آن به علت مصرف بیش‌ازحد برق است که به‌صورت مستقیم بر محیط‌ زیست تاثیر منفی می‌گذارد. درواقع به اعتقاد آقای کوهن، این مشکل ناشی از روشی است که برای استخراج بیت کوین در نظر گرفته‌شده و حل یک معادله پیچیده ریاضی، انرژی زیادی را مصرف می‌کند.

این در حالی است که رمز ارز چیا، شرایط متفاوتی داشته و ماینرها هر اندازه که حافظه بزرگ‌تری را در اختیار داشته باشند، استخراج آن‌ها سودآوری بیشتری خواهد داشت و از طرفی این فرایند تاثیر مخربی بر روی محیط‌ زیست نیز نخواهد گذاشت.

کوهن همچنین در مورد استخراج ارز دیجیتال چیا به‌جای واژه رایج ماینینگ، از واژه فارمینگ (Farming) استفاده می‌کند و شانس برنده شدن فارمرها در شبکه این ارز دیجیتال به‌جای تاثیر پذیرفتن از انرژی و برق، از فضای حافظه رایانه‌ها تاثیر می‌گیرد.

از طرفی تفاوت مهم دیگر رمز ارز چیا به نسبت بیت کوین، وجود یک دفتر کل متمرکز و غیرقابل تغییر از تراکنش‌های سابق این شبکه است. همچنین شبکه چیا دارای قابلیت‌های دیگری هم است که در بیت کوین وجود ندارند و از جمله آن‌ها می‌توان به شخصی‌سازی خودکار قراردادها، نگهداری از دارایی‌ها تحت عنوان سپرده، پیاده‌سازی ویژگی‌هایی مثل بازپرداخت در شبکه و… اشاره کرد.

اما ببینیم که کارکرد شبکه ارز دیجیتال چیا به چه شکل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا