دوره منتور شیپ
بررسی بازی های کریپتویی

معرفی پروژه سندباکس (The Sandbox) معرفی کامل Sandbox

دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین در ابتدا تنها شامل بیت کوین می‌شد و تنها کاربرد آن هم انتقال پول از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر بود. با این حال فعالان حوزه ارزهای دیجیتال خیلی زود به این نتیجه رسیدند که این فناوری پتانسیل بسیار بیشتری دارد و می‌توان کارهای خلاقانه‌تری با آن انجام داد.

پروژه‌ی «اتریوم» (Ethereum) با همین هدف ایجاد شد و پس از آن پشت سر هم شاهد ظهور مفاهیم و فناوری‌های جدیدی بودیم.

از قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) گرفته تا برنامه‌های غیرمتمرکز (Decentralized Applications)، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرقابل‌تعویض (Non-Fungible Tokens) و غیره همگی یکی پس از دیگری معرفی شده و بر سر زبان‌ها افتادند.

یکی از همین مفاهیم که مدتی است همه جا از آن صحبت می‌شود، بحث دنیاهای مجازی یا همان «متاورس» (Metaverse) است که پروژه‌ی «سندباکس» (The Sandbox) یکی از اولین و موفق‌ترین پروژه‌های آن به حساب می‌آید. از همین رو در این مقاله می‌خواهیم علاوه بر معرفی این پروژه، بگوییم که چگونه می‌توان از آن کسب درآمد کرد.

مطمئن هستیم که بارها اسم سندباکس به گوشتان خورده و اگر تاکنون هنوز نتوانسته‌اید مفهوم آن را درک کنید پس حتماً تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید چون این مقاله با مقاله‌های دیگر فرق دارد!

معرفی پروژه‌ سندباکس (The Sandbox)

سندباکس یک دنیای مجازی شبیه بازی‌های ویدیویی است که به کاربران خود اجازه می‌دهد تا خودشان بخش‌های مختلف آن را بسازند، در آن به گشت‌ و ‌گذار بپردازند یا با خرید و فروش آیتم‌های مختلف کسب درآمد کنند.

شاید بپرسید که چنین پروژه‌ای چه ربطی به ارزهای دیجیتال دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در پشت پرده‌ی تمام این‌ها فناوری بلاک چین قرار دارد که پاشنه آشیل ارزهای دیجیتال است.

هر آیتمی که در این دنیای مجازی وجود دارد، از یک درخت گرفته تا شخصیت کارتونی، همگی به شکل یک توکن غیرقابل تعویض یا NFT ساخته شده‌اند. همچنین برای هرگونه معامله و انجام تراکنش در این دنیای بزرگ نیاز به یک ارز دیجیتال محلی به نام «سند» (Sand) وجود دارد.

جالب است بدانید که این پروژه ابتدا در سال ۲۰۱۱ میلادی و در قالب یک بازی موبایلی با همین نام عرضه شد و بعد از موفقیت چشم‌گیری که داشت در سال ۲۰۱۶ میلادی نسخه دیگری از آن با نام «تکامل سندباکس» (The Sandbox Evolution) وارد بازار شد.

این دو بازی در کنار هم بیش از ۴۰ میلیون بار دانلود شدند که باعث شد در سال ۲۰۱۸ میلادی و با محبوبیت روز افزون فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، شرکت سازنده تصمیم به ورود به این حوزه گرفته و سندباکسی که هم ‌اکنون آن را می‌شناسیم، ایجاد کند.

اینکه NFT چیست و ارز دیجیتال سند به چه دردی می‌خورد در ادامه بحث خواهد شد. فعلاً بهتر است بفهمیم وقتی کسی اسم سندباکس را می‌آورد دقیقاً در مورد چه چیزی صحبت می‌کند. بخش بعدی دقیقاً به همین موضوع می‌پردازد.

اجزای تشکیل‌دهنده‌ سندباکس (The Sandbox)

پروژه‌ The Sandbox که می‌توان آن را بازی یا متاورس سندباکس هم خطاب کرد در حقیقت پروژه‌‌ای است که از چندین محصول و نرم‌افزار تشکیل شده است.

اولین برخورد هر شخص با این پروژه به احتمال زیاد از طریق سایت اینترنتی آن خواهد بود. با مراجعه به این سایت نقشه‌ای را می‌بینیم که از چندین مربع کوچک تشکیل شده و برخی از آن‌ها لوگو و اسم شرکت‌های شناخته‌شده را در خود جای داده‌اند.

این مربع‌های کوچک همان زمین‌های مجازی هستند که شاید در گشت ‌و گذارهای خود در اینترنت و دنبال کردن اخبار، بارها اسم آن‌ها به گوشتان خورده باشد.

هر شخص، شرکت یا سازمانی می‌تواند هر یک از این زمین‌های مجازی را خریداری کند. در حقیقت اینکه می‌بینید برخی از مربع‌ها لوگوی شرکت‌های مختلف را در خود جای داده‌اند بدین معنا است که این شرکت‌ها یا افراد شخصی، با پرداخت پول، مالکیت آن‌ها را برعهده گرفته‌ و تصویر دلخواه خود را روی آن گذاشته‌اند.

اما این زمین‌ها تنها مربع‌های کوچک به‌دردنخور نیستند. به کمک نرم‌افزار مخصوصی به نام «گیم میکر» (Game Maker) که بخشی از پروژه‌ی سندباکس است، می‌توان دنیاهای مجازی و سه‌بعدی ساخت و آن‌ها را درون این زمین‌های مجازی قرار دارد.

درست مانند نرم‌افزاری مثل فتوشاپ که برای ویرایش عکس درست شده، با استفاده از ابزارهایی که نرم‌افزار گیم میکر در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، هر کس می‌تواند یک محیط سه بعدی، مثل یک بازی ویدیویی، ایجاد کند و آن را به زمین مجازی خود نسبت دهد.

بدین ترتیب افراد دیگر می‌توانند با کلیک روی زمین مجازی این شرکت‌ها یا افراد شخصی، وارد دنیای مجازی آن‌ها شده و در آن به گشت ‌و گذار بپردازند.

اینجاست که یکی دیگر از نرم‌افزارهای پروژه‌ی سندباکس معرفی می‌شود. در حقیقت به کمک یک نرم‌افزار دیگر که «واکس ادیت» (VoxEdit) نام دارد، هر کس می‌تواند برای این محیط‌های سه‌بعدی «آیتم» (Asset) درست کند. این آیتم می‌تواند هر چیزی از یک حیوان خانگی گرفته تا اتوموبیل، دیوار، شخصیت کارتونی، خانه، خیابان و غیره باشد.

هر کدام از این آیتم‌ها، همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم به شکل یک NFT هستند. این یعنی تمام اطلاعات و ویژگی‌های خاص آن آیتم در بلاک چین ذخیره شده و هیچ تغییر یا تقلبی نمی‌توان در آن ایجاد کرد.

بدین ترتیب مالکیت هر کدام از این آیتم‌ها که در اختیار یک نفر باشد، به دلیل اینکه در کیف پول دیجیتال آن فرد و روی بلاک چین ذخیره شده، تا همیشه در اختیار او باقی خواهد ماند.

همچنین چون بلاک چین تک بودن آن را تضمین می‌کند، این آیتم‌ها دارای ارزش می‌شوند و می‌توان هر کدام از آن‌ها را در فروشگاه مخصوصی که برای این کار در سایت سندباکس ایجاد شده، با قیمت‌های دلخواه برای فروش قرار داد یا آیتم‌هایی که دیگر افراد ساخته‌اند را خریداری کرد.

سندباکس و متاورس

همان‌طور که می‌دانید متاورس به دنیای مجازی اشاره دارد که در آن هر شخص می‌تواند نقش شخصیت دلخواه خود را که به آن «آواتار» (Avatar) می‌گوییم، بر عهده بگیرد، به هر شکلی که دوست داشت آن را شخصی‌سازی کند و با آواتار خود در محیط‌های متنوع این دنیای مجازی به گشت ‌و گذار پرداخته و با افراد دیگر تعامل داشته باشد.

در متاورس سندباکس هم این اتفاق می‌افتد. هر کس آواتار دلخواه خود را دارد و می‌تواند در زمین‌های مجازی مختلف به گشت ‌و‌ گذار بپردازد.

برای مثال شاید دوست شما یک قطعه زمین خریداری کرده و با کمک نرم‌افزار کمکی واکس ادیت اعضای تیم فوتبال محبوب خود را به شکل شخصیت‌های کارتونی ساخته و همه‌ی آن‌ها را در استادیوم مجازی که با نرم‌افزار گیم میکر طراحی کرده، قرار داده است.

در این صورت شما می‌توانید با دعوت دوست خود وارد زمین مجازی او شوید و با آواتار خود در محیط این استادیوم گردش کنید. حتی می‌توانید چندین نفر با هم وارد این زمین شوید و لحظات خوبی را با دوستان خود بگذرانید.

این زمین‌های مجازی تنها حالت موزه مانند ندارند و حتی می‌توان به لطف امکانات زیادی که نرم‌افزار گیم میکر دارد، المان‌های مختلف بازی‌های ویدیویی، مثل استفاده از شمشیر، نبرد با دشمنان مختلف، پازل‌های محیطی و غیره را هم در محیط مجازی خود قرار داد.

کسب درآمد از سندباکس

پروژه‌ی Sandbox به لطف امکانات و بخش‌های مختلفی که دارد فرصت‌های متنوعی را هم برای کسب درآمد ایجاد کرده است.

اولین و ساده‌ترین راه برای کسب درآمد از سندباکس خرید و فروش زمین‌های مجازی است. بسیاری از همین مربع‌های کوچک روی نقشه‌ سندباکس در ابتدا قیمت‌های پایینی داشتند ولی اکنون کار به جایی رسیده که ارزان‌ترین زمین مجازی آن در نزدیکی‌های ۱۰ هزار دلار خرید و فروش می‌شود. جالب است بدانید که حتی امکان اجاره دادن این زمین‌ها هم وجود دارد.

برای مثال می‌توانید زمین خود را در اختیار شخص دیگری قرار دهید تا این شخص دنیای مجازی خود را در درون آن قرار دهد و مانند دنیای واقعی از او اجاره دریافت کنید.

کسی هم که توان خرید زمین مجازی را ندارد می‌تواند شانس خود را در نرم‌افزار واکس ادیت امتحان کند. اگر ایده‌های خوبی دارید می‌توانید به کمک این نرم‌افزار شخصیت‌ها و اشیای جالبی خلق کنید و آن را در فروشگاه سندباکس برای فروش قرار دهید.

مطمئناً افرادی پیدا خواهند شد که از ساخته‌ی شما خوششان بیاید و آن را برای استفاده در دنیای مجازی خود از شما خریداری کنند.

اما فرصت‌های کسب درآمد از The Sandbox به همین جا ختم نمی‌شود. افراد، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌توانند برای ورود افراد دیگر به زمین مجازی خود از آن‌ها مقداری پول دریافت کنند.

درست مثل دنیای واقعی که در آن افراد عادی برای ورود به موزه‌ها، پارک‌ها و دیگر جاذبه‌های این‌چنینی بلیط تهیه می‌کنند در سندباکس هم چنین اتفاقی خواهد افتاد. همین چند وقت پیش بود که خواننده مشهور آمریکایی «اسنوپ داگ» (Snoop Dogg) از همین قابلیت سندباکس استفاده کرد.

او در حقیقت در زمین مجازی خود یک محوطه‌ی موزه مانند ایجاد کرده بود که در هر گوشه از آن چیزی برای تماشا و تعامل وجود داشت. مثلاً در یک طرف این محیط مجازی آواتار خود این خواننده قرار داده شده بود که بازدیدکنندگان می‌توانستند با آن عکس یادگاری بگیرند.

در طرف دیگر کلکسیون ماشین‌های او قرار داشت و در گوشه‌ای دیگر هم آواتار بازدیدکنندگان در حال رقص و شادی بودند. هر کس هم که تمایل داشت وارد این محیط مجازی شود باید با پرداخت مقداری ارز دیجیتال سند بلیط ورود را تهیه می‌کرد.

عده‌ای دیگر که نمی‌خواهند به صورت مستقیم در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند همین ارز دیجیتال Sand را در صرافی‌های معتبر خرید و فروش کنند یا اگر احتمال می‌دهند که در آینده ارزش آن بسیار بیشتر خواهد شد، آن را در کیف پول‌های دیجیتال خود نگه‌داری کنند.

کاربرد ارز دیجیتال سند

رمز ارز سند که با نماد SAND در صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده و برای همین جزو توکن‌های ERC-20 به شمار می‌آید. سند رمز ارز اصلی اکوسیستم سندباکس است و کاربردهای زیادی دارد.

شاید مهمترین کاربرد ارز دیجیتال سند این باشد که برای خرید هر چیزی در متاورس سندباکس نیاز به این رمز ارز خواهید داشت. از خرید زمین‌های مجازی گرفته تا آیتم‌های مختلف موجود در فروشگاه، همچنین تغییراتی که می‌توانید در آواتار خود ایجاد کنید همگی با پرداخت سند انجام می‌شوند.

حتی برای بارگزاری ساخته‌های خود در فروشگاه سندباکس هم باید مقداری سند پرداخت کنید تا بتوانید آن‌ها را برای فروش قرار بدهید.

علاوه بر این، افرادی که مقدار مشخصی از رمزارز سند را در کیف پول‌های خود نگه‌داری کنند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها و به‌روزرسانی‌های آینده‌ی این پلتفرم نقش داشته باشند.

به عنوان مثال ممکن است تیم سازنده یک نظرسنجی در مورد تغییری که قصد انجام آن را دارد، ایجاد کند و از کاربران خود بخواهد که به گزینه‌ی مورد نظر خود رای بدهند. در این شرایط رای هر کاربر بسته به مقدار سندی که در اختیار دارد از وزن بیشتری برخوردار خواهد بود.

از دیگر کاربردهای ارز دیجیتال Sand می‌توان به امکان سپرده‌گذاری آن، خرید بلیط برای ورود به دنیاهای مجازی، پرداخت حق‌الزحمه‌ی طراحان و غیره اشاره کرد.

زمین‌‌های مجازی در سندباکس (The Sandbox)

هر زمین مجازی در متاورس سندباکس که به آن «لند» (Land) هم می‌گویند، در حقیقت یک توکن غیرقابل‌ تعویض از نوع ERC-721 است و برای همین تنها ۱۶۶ هزار و ۴۶۴ قطعه از آن برای خرید و فروش در دسترس خواهد بود.

هر کاربر می‌تواند با در اختیار داشتن چند زمین مجازی (لند)، آن‌ها را با هم ترکیب کند و یک ایالت یا «استیت» (State) بسازد.

نوع خاصی از ایالت که در اختیار بیش از یک نفر باشد هم ناحیه یا «دیستریکت» (District) نام دارد. در واقع از این نام‌گذاری‌ها برای اشاره به زمین‌های مجازی بزرگ استفاده می‌شود و تفاوتی به جز اندازه در بین آن‌ها وجود ندارد.

با یک بررسی کوتاه می‌توان شاهد بود که بعضی از این زمین‌های مجازی در اختیار حامیان پروژه قرار گرفته‌اند که اغلب هم شرکت‌های بزرگ و شناخته شده هستند.

برای همین هر زمین مجازی که مجاور زمین چنین شرکت‌هایی باشد از ارزش مضاعفی برخوردار خواهد بود. این موضوع در دنیای واقعی هم همینطور است و قیمت یک زمین هرچه به مرکز شهر و ساختمان‌های مهم نزدیک‌تر باشد، قیمت آن هم بالاتر خواهد بود.

کاربرد این زمین‌های مجازی، همان‌طور که قبلاً هم توضیح دادیم، برای میزبانی کردن از دنیاهای مجازی ساخت مالک آن خواهد بود.

هر کسی که با استفاده از نرم‌افزار گیم میکر دنیایی را خلق کند باید یک زمین مجازی داشته باشد تا بتواند آن را وارد متاورس سندباکس کند.

همچنین کاربر می‌تواند تنها با خرید و نگه‌داری زمین مجازی در آینده که احتمالاً قیمت آن بالاتر رفت آن را بفروشد و به سود برسد. علاوه بر این، کسانی که زمین مجازی دارند می‌توانند سندهای خود را در آن سپرده‌گذاری کرده و پاداش بگیرند. حتی امکان اجاره دادن زمین هم وجود دارد.

برای خرید یک زمین مجازی در متاورس سندباکس هم می‌توانید نقشه‌ی آن را در سایت رسمی‌اش باز کنید و زمین‌های درحال فروش را ببینید.

البته توجه داشته باشید که زمین‌های خوب و دارای پتانسیل معمولاً توسط خود شرکت سازنده و در زمان‌های خاص پیش‌فروش می‌شوند.

آیا همه‌ امکانات سندباکس (The Sandbox) هم اکنون قابل‌دسترسی است؟

متاورس سندباکس سال‌هاست که در حال توسعه است و با اینکه بسیاری از امکانات اشاره شده در این مقاله هم اکنون هم قابل استفاده است ولی برخی از این ویژگی‌ها هنوز به صورت محدود در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال در حال حاضر هر کسی می‌تواند دنیاهای مجازی خود را در نرم‌افزار گیم میکر ایجاد کند ولی هنوز همه نمی‌توانند این دنیای مجازی خود را در درون زمین مجازی خود منتشر کنند.

این کار به صورت محدود و در جریان رویداد مخصوصی که همین چند ماه پیش و در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شد، در اختیار کاربران قرار گرفت. در حقیقت در جریان این رویداد که The Sandbox Alpha نام داشت بخش کوچکی از نقشه که از ۱۸ دنیای مجازی تشکیل می‌شد، برای استفاده عموم مردم عرضه شد.

این ۱۸ دنیای مجازی توسط خود تیم سازنده‌ی سندباکس و طراحان منتخب ایجاد شده بود. برای شرکت در این رویداد هر کس می‌توانست با مراجعه به بخش مربوطه وارد اولین دنیای مجازی موجود شده و از تجربه‌ی یک محیط مجازی متاورسی بهره ببرد.

البته افراد عادی تنها می‌توانستند وارد ۳ دنیای مجازی شوند و برای شرکت در تمام آن‌ها و حتی شانس برنده شدن ارز دیجیتال سند و پاداش‌های دیگر نیاز به تهیه‌ی بلیط بود.

در این ۱۸ دنیای مجازی که تقریباً می‌توان گفت نسخه آزمایشی متاورس سندباکس محسوب می‌شد، کاربران باید مانند یک بازی ویدیویی مراحل مختلف آماده شده را طی می‌کردند، دشمنان موجود را با شمشیر از بین می‌بردند، پازل‌های محیطی را حل می‌کردند و حتی با افراد موجود در گوشه و کنار هر محیط صحبت می‌کردند.

به این نکته هم توجه کنید که رویداد برگزار شده تنها فصل اول سندباکس آلفا را تشکیل می‌داد و به زودی فصل دوم با دنیاهای مجازی بیشتر آغاز خواهد شد.

از دیگر محدودیت‌های فعلی سندباکس می‌توان به فروشگاه داخلی آن اشاره کرد که فعلاً تنها افراد تایید‌ شده می‌توانند چیزهایی که در نرم‌افزار واکس ادیت می‌سازند را برای فروش در آن قرار دهند. این محدودیت در آینده برداشته خواهد شد.

حامیان و شرکای تجاری پروژه سندباکس

پروژه‌ی سندباکس تاکنون با بیش از ۱۵۰ شرکت و پلتفرم مختلف همکاری داشته که از جمله‌ معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به شرکت‌های بازی‌سازی بزرگ «اسکوئر انیکس» (Square Enix) و «آتاری» (Atari)، برند «آدیداس» (Adidas)، «مردگان متحرک» (The Walking Dead) و غیره اشاره کرد.

این شرکت‌ها همگی دارای زمین‌های مجازی خود هستند و وقتی بازی به صورت کامل عرضه شود این شرکت‌ها جزو اولین دنیاهای مجازی قابل گشت ‌و گذار خواهند بود.

کسی چه می‌داند شاید دفعه‌ی بعدی که می‌خواهید یکی از کتانی‌های آدیداس را بخرید به جای مراجعه به یک فروشگاه اینترنتی یا فیزیکی وارد زمین مجازی این برند در سندباکس خواهید شد و کفش مورد علاقه‌ی خود را پیدا خواهید کرد!

جالب است که این همکاری‌ها تمامی ندارد و هر از چند گاهی شاهد ورود یکی از برندهای مشهور به دنیای متاورس هستیم که همگی به لطف سندباکس ممکن شده است.

سخن پایانی

از نظر بسیاری از فعالان این حوزه، متاورس و دنیاهای مجازی آینده‌ی اینترنت را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل و از آنجایی که The Sandbox یکی از اولین پروژه‌های متاورسی است که هم ‌اکنون هم تا حدودی می‌توان آن را تجربه کرد، این پروژه جزو پروژه‌های مهم بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که موفقیت یا شکست آن تاثیر زیادی روی پروژه‌های مشابه دیگر خواهد گذاشت.

چیزی که اهمیت دارد این است که سندباکس در طول این سال‌ها رشد چشم‌گیری داشته و رفته‌ رفته تمام قول‌های خود را عملی کرده است. با یک نگاه به نقشه‌ی راه این پروژه هم می‌توان فهمید که هنوز امکانات و ویژگی‌های زیادی در انتظار این متاورس است.

به منظور آشنایی شما با دنیای بی‌انتهای سندباکس و اجزای تشکیل دهنده‌ی آن، در این مقاله در مورد همه‌ی مباحث پیرامون این پروژه صحبت کردیم. امیدواریم دفعه‌ی بعدی که اسم سندباکس را در خبرها می‌شنوید همه چیز برای شما واضح و قابل درک باشد.

ارتباط با پشتیبانی
ارتباط مستقیم با کارشناسان حسینی فایننس شما هم به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و کسب سود از اون‌ها فکر می‌کنید اما نمی‌دونید چطور باید شروع کنید؟

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان از کارشناسان ما، اطلاعات خواسته شده رو تکمیل فرمایید.

حالت دوم

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا