ربات ictrade
آموزش طلا

طلای آب شده چیست و آیا خرید آن به صرفه است؟ + تفاوت آن با طلا خام

دوره حضوری منتور شیپ

سرمایه‌گذاری بر روی کالاهای با ارزش یکی از روش‌های حفظ ارزش دارایی در شرایط مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است. خرید و فروش طلا یکی از این روش‌های سرمایه‌گذاری است که در میان مردم محبوبیت زیادی پیدا کرده است. طلا به عنوان یک فلز گران‌بها از دیرباز تاکنون نزد عموم مردم با ارزش و انتخاب بسیاری از سرمایه‌گذاران بوده است. حتی با پیدایش بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری جدید مانند ارزدیجیتال و بازار فارکس، طلا محبوبیت خود را به عنوان ابزاری برای معامله و سرمایه‌گذاری از دست نداده است.

این کالای با ارزش از گذشته‌های دور تا به امروز به عنوان یک دارایی امن توسط مردم نگهداری می‌شود و در شرایط بحرانی اقتصادی و سیاسی تقاضا برای خرید آن به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. افرادیکه سرمایه زیادی دارند یکی از گزینه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند طلاست. البته که اگر یک فرد با سرمایه معمولی نیز روش‌های صحیح سرمایه‌گذاری در طلا را بیاموزد، می‌تواند سود خوبی از این بازار کسب کند.

سرمایه‌گذاری در بازار طلا به شکل‌های متفاوتی امکانپذیر است. یک سرمایه‌گذار می‌تواند دارایی خود را به سکه یا شمش طلا،‌ طلای آب‌شده و طلای دست دوم بدون کارمزد تبدیل کند و منتظر بماند تا با رشد قیمت طلا، ‌سرمایه وی چندین برابر شود. در شرایط نامناسب اقتصادی و افزایش تورم، طلا به دلیل نقدشوندگی خوب و ارزش پایداری که دارد، به عنوان روشی برای حفظ ارزش دارایی استفاده می‌شود. درصورتیکه تمایل دارید با مفهوم طلای آب شده و نحوه سرمایه‌گذاری روی این نوع از طلا آشنا شوید، مقاله حاضر به شما کمک خواهد کرد.

طلای آب شده چیست؟

در واقع «طلای آب شده» (molten gold) همان طلای زینتی کهنه یا دست دوم است که ذوب شده و شکل خاصی ندارد.

طلای آب ‌شده همان طلای دست دوم و قدیمی است که خریداران پس از استفاده آن را به طلافروش‌ها می‌فروشند. طلافروش‌ها نیز با انتقال این طلای استفاده شده به مراکز ری‌گیری (آزمایشگاه سنجش عیار طلا) نسبت به ذوب آن اقدام می‌کنند. دلیل انجام این فرایند این است که طلا به صورت خام به چرخه بازگردد.

در عین حال، برخی از سرمایه‌گذاران هستند که خرید این شکل از طلا را برای سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند. زیرا برای خرید طلای زینتی هنگام خرید علاوه بر هزینه طلا، هزینه کارمزد و اجرت هم در نظر گرفته می‌شود. این در حالیست که برای خرید طلای آب‌شده تنها هزینه‌ای برابر با مقدار طلای خالص پرداخت می‌شود و می‌تواند به صرفه‌تر باشد.

یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران به خرید طلای آب شده روی می‌آورند، عدم پرداخت هزینه ساخت طلاست. البته توجه داشته باشید که برای خرید طلای آب‌شده باید تخصص لازم را کسب و سپس اقدام کنید. طلای آب شده ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد، اما متداول‌ترین شکل آن مفتولی و مکعبی است. این شکل طلا موجب می‌شود که جدا کردن آن به اندازه دلخواه راحت‌تر و شکل‌دهی آن نیز ساده‌تر باشد.

طلای آب‌شده ممکن است مخلوطی از طلا و فلزهای دیگر باشد. برای اینکه عیار این طلا را به عیار دلخواه برسانند، ممکن است فلزهای دیگری به آن اضافه کنند. دلیل اینکه رنگ طلای آب‌شده زرد خالص نیست همین موضوع است. ممکن است رگه‌هایی از رنگ مسی،‌ نقره‌ای، سبز و سیاه در آن دیده شود. البته رنگ طلای آب‌شده نقشی در تعیین قیمت آن ندارد. قیمت طلا با عیار آن مشخص می‌شود.  همانطور که ذکر شد، طلای آب‌شده از ذوب کردن جواهرات کهنه و دست دوم حاصل می‌شود. از آنجا که عیار طلا و جواهرات در ایران معمولاْ ۱۸ است، طبیعتا عیار طلای آب‌شده نیز ۱۸ (۷۵۰ از ۱۰۰۰) است. گاهی ممکن است این عدد کمی بیشتر یا کمتر شود.

جذاب‌ترین مطالب
طلا
کسب درآمد ۵۰ میلیون تومانی از طلا
شاید مهم‌ترین ویژگی طلا که باعث می‌شود همه از آن به عنوان یک دارایی ارزشمند یاد کنیم، کم‌یاب بودن آن و ویژگی‌های ذاتی این فلز باشد. همان‌طور که...

عیار طلای آب شده

معمولا عیار طلاهای تزئینی در ایران ۱۸ است و عیار این طلا نیز معادل عیار همان طلایی است که آب‌ شده است. البته گاهی اتفاق می‌افتد، افراد فلزات دیگری را هنگام ذوب کردن طلا به آن اضافه می‌کنند که بر عیار طلا آب‌شده تاثیرگذار است. گفتنی است برای خرید طلای آب‌شده باید به فروشندگان معتبر مراجعه کنید؛ با توجه به آب‌شده بودن طلاهای مختلف، احتمال کلاهبرداری زیاد است.

کد ری‌‏ گیری

موضوع بعدی راجع به طلای آب شده «کد ری‏‌گیری» است؛ ری‏‌گیری آزمایشگاهی است که در آنجا عیار طلای آب‎‌شده را مشخص می‌کنند و کدی روی آن قطعه حک می‌کنند که با داشتن این کد، تقلبی نبودن طلای آب شده مشخص می‌شود. در ری‌‏گیری برای تعیین عیار طلا، آن را آزمایش می‌کنند و  قطعه آزمایش شده را در پاکتی قرار می‌دهند و کدی را روی آن می‌نویسند؛ این شماره را بر روی قطعه آب‌شده درج می‌کنند و به اصطلاح آن را «انگ» می‌‌زنند.

 

مزایای طلای آب شده چیست؟

از مزایای خرید طلای آب شده می‌توان به عدم پرداخت هزینه اضافی برای کارمزد و اجرت ساخت اشاره کرد.

مزایای طلای آب شده شامل موارد زیر می‌شود:

 • قیمت پایین‌تر نسبت به سایر انواع طلا؛
 • بدون کارمزد (اجرت ساخت)؛
 • انعطاف‌پذیر و قابل شکل‌دهی؛
 • معاف از مالیات؛
 • خریدوفروش ساده؛
 • بازار پرسود.

همانطور که قبل‌تر نیز ذکر شد، طلا یکی از اصلی‌ترین کالاها برای سرمایه‌گذاری است. این فلز گران‌بها نه تنها ارزش خود را در طول زمان از دست نداده، بلکه همواره سود زیادی برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است. طلای آب شده به دلیل قیمت پایین‌تری که دارد افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. برای خرید طلای آب شده دیگر نیازی به پرداخت هزینه اجرت ساخت و کارمزد نیست. از این رو، اغلب معامله‌گران که به دنبال سود بیشتری هستند، طلای آب‌شده را گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌دانند.

یکی دیگر از مزایای طلای آب شده شکل آن است. طلای آب شده را معمولا در هر وزنی به شکل مفتول یا مکعب در می‌آورند. همین امر خریدوفروش و نگهداری آن را ساده‌تر می‌کند. همچنین، هر زمان که بخواهید می‌توانید آن را به طلاسازی برده و به شکل دلخواه خود درآورید. همانطور که خرید طلای آب‌شده راحت‌ است، فروش آن نیز کار ساده‌ای است. طلای آب‌‌شده ماده خام یا اولیه کارگاه‌های طلاسازی است، در صورت تمایل به فروش می‌توانید آن را به طلا فروشی معتبر برده و به یک فرد منصف بفروشید. اما حتما به این نکته توجه داشته باشید، خریدوفروش طلای آب شده به تخصص نیاز دارد.

 

تفاوت طلای آب شده با اشکال دیگر طلا

طلا از فلزات گران‌بها و با ارزش به شمار می‌آید که طی تاریخ اشکال متفاوتی از آن برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است. سرمایه‌گذاری در صندوق طلا، خرید‌ شمش، سکه و طلای آب‌شده از جمله روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلا هستند.

تفاوت طلای آب شده با اشکال دیگر طلا را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

 • فرم خاصی ندارد و می‌توان آن را به شکل دلخواه درآورد؛
 • خریدوفروش آن نیاز به تخصص دارد؛
 • کلاهبرداری در این بازار نسبت به سایر بازارهای طلا بیشتر است؛
 • به این دلیل که کارمزد و مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد، قیمت مناسب‌تری دارد؛
 • به دلیل حالت مفتولی که دارد نگهداری و جابه‌جایی آن آسان‌تر است.

شیوه‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلا متنوع و متفاوت است. برای مثال، صندوق سرمایه‌گذاری طلا برای آن دسته از افرادی طراحی شده که سرمایه اندک دارند و تمایل دارند در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنند. البته بهتر است بدانید همانطور که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا ریسک کمتری نسبت به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در این بازار دارد، سود کمتری نیز همراه خواهد داشت.

همانطور که در این مقاله به دفعات اشاره شد، طلای آب‌شده از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلاست که نیاز به سرمایه زیاد دارد. طلای آب‌شده عیاری برابر با طلاهای تزیینی دارد، زیرا همان طلای تزیینی و کهنه هستند که به صورت آب‌شده در می‌آیند. ممکن است تصور شود که شمش طلا هم مانند طلای آب‌شده همان ویژگی‌ها را داشته باشد. درحالیکه اگر بخواهیم طلای آب‌شده را با شمش طلا مقایسه کنیم، می‌توان گفت که شمش طلا درصد خلوص بالاتری نسبت به طلای آب‌شده دارد.

عیار شمش طلا ممکن است به ۲۴ هم برسد، زیرا این نوع از طلا کمترین میزان ناخالصی را داراست. گاهی اوقات به شمش‌هایی که عیار ۲۴ دارند،‌ طلای خام هم می‌گویند. لازم به ذکر است که طلای خام تنها آن نوع از طلاست که کارگران معدن از دل سنگ‌ها خارج می‌کنند و خیلی سخت یافت می‌شود. از دیگر تفاوت‌های طلای آب‌شده و شمش، بازار و دسترسی به آن‌هاست. طلای آب‌شده به دلیل عیارهای مختلفی که دارد و اینکه نمی‌توان یک استاندارد جهانی برای آن در نظر گرفت، تنها در ایران خریدوفروش می‌شود. اما،‌ شمش طلا بازار بین‌المللی دارد.

از دیگر تفاوت‌های طلای آب‌شده و شمش طلا می‌توان به شکل‌ آن‌ها اشاره کرد. در حالیکه طلای آب‌شده شکل مفتول با اندازه‌های مختلف دارد. شمش طلا در ابعاد و اشکال مشخص مکعبی ساخته می‌شود که وزن و اندازه‌های آن یک استاندارد بین‌المللی دارد. شمش‌های شرکتی با علائم مشخص در بازار عرضه می‌شوند که اعتبار زیادی دارند. علاوه بر این‌ها، اجرت ساخت و کارمزد مشخصی به شمش‌های طلا تعلق می‌گیرد که هنگام خرید علاوه بر قیمت طلا که مشخص است باید این هزینه اضافی را هم پرداخت کنید. این در حالیست که طلای آب شده هزینه کارمزد و اجرت ندارد. به همین دلیل توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کنند.

خرید سکه نیز از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلاست که به عقیده برخی از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از امنیت بیشتری برخوردار بوده اما به دلیل نوسانات زیاد قیمت و بازی‌های عرضه و تقاضا که موجب ایجاد حباب در این بازار می‌شود، زیاد توصیه نمی‌شود.

 

آیا خرید طلای آب شده به صرفه است؟

خرید طلای آب‌شده برای سرمایه‌گذاری نسبت به دیگر اشکال طلا می‌تواند به صرفه‌تر باشد، زیرا نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی نیست.

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا وجود دارد. از میان آن‌ها می‌توان به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ طلا،‌ اوراق بهادار طلا، خرید شمش طلا، خرید سکه یا طلاهای تزیینی و طلای آب‌شده اشاره کرد.

انواع روش های سرمایه گذاذری در طلا

با شناخت انواع روش‌های سرمایه گذاری طلا و با توجه به مقدار سرمایه‌ای که دارید می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید. البته به خاطر داشته باشید که خرید و فروش طلا به صورت آب‌شده فقط در ایران امکانپذیر است.

سرمایه‌گذارانی که به دنبال کسب سود بیشتر از بازار طلا هستند و تمایلی به پرداخت پول بیشتر برای مالیات و اجرت ندارند، خرید طلای آب‌شده را به انواع دیگر آن مانند سکه، شمش و طلای تزیینی ترجیح می‌دهند. درست است که سرمایه‌گذاری بر روی طلای آب‌شده بازدهی خوبی دارد، اما باید ریسک آن را هم در نظر بگیرید. اگر شناخت کافی در مورد بازار پر ریسک اما پر رونق خریدوفروش طلای آب‌شده ندارید، توصیه می‌شود حتما اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا دهید و بعد وارد این بازار شوید. زیرا ممکن است مورد سواستفاده کلاهبرداران قرار بگیرید.

 

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های حفظ ارزش دارایی در برابر افزایش تورم و تغییر شرایط اقتصادی و سیاسی در دنیاست. برای سرمایه‌گذاری روش‌های مختلفی وجود دارد. خرید و نگهداری طلا یکی از روش‌های حفظ ارزش دارایی است که از دیرباز طرفداران زیادی داشته است. در کنار بازارهای مالی جدید مانند ارزدیجیتال و فارکس، بازار طلا همچنان محبوبیت خود را در بین سرمایه‌گذاران حفظ کرده است. این فلز گران‌بها در طول تاریخ  هرگز ارزش خود را از دست نداده و توانسته به عنوان پوششی در مقابل افزایش تورم و شرایط بد اقتصادی عمل کند.

سرمایه‌گذاری در طلا شیوه‌های مختلفی دارد که یکی از این شیوه‌ها خرید طلای آب‌شده است. به طلای دست دوم یا کهنه‌ای که ذوب شده،‌ طلای آب‌شده می‌گویند که بسیاری از معامله‌گران به دلیل مزایایی که این نوع طلا دارد، بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. تقلب و کلاهبرداری‌های زیادی در این بازار اتفاق می‌افتد، به همین دلیل خرید طلا از هر نوعی، نیاز به تخصص و دقت دارد.

ارتباط با پشتیبانی
ارتباط مستقیم با کارشناسان حسینی فایننس شما هم به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و کسب سود از اون‌ها فکر می‌کنید اما نمی‌دونید چطور باید شروع کنید؟

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان از کارشناسان ما، اطلاعات خواسته شده رو تکمیل فرمایید.

حالت دوم

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

 1. خیلی خلاصه مفید بگم طلا آب شده، یک عبارت عامیانه است که به معنای پس از تبدیل طلای خام به قطعات یا سکه‌های طلا آماده برای مصارف مختلف، مانند جواهرسازی یا سرمایه‌گذاری، استفاده می‌شود. در واقع، این عبارت به طلایی اشاره دارد که از مراحل استخراج و پالایش گذر کرده و به شکلهای مختلفی قرار گرفته تا بتواند به عنوان یک منبع ارزشمند در بازار معاملات مالی یا جواهرسازی مورد استفاده قرار گیرد. طلا آب شده به دلیل ارزش و استحکام خود، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان قرار دارد.

 2. فقط طلا که هر روز با ارزشتر میشود و قابل دسترس و اصطلاحا پول نقد است.
  بازارهای دیجیتال با کوچکترین تنش حتی با قطع اینترنت از دسترس خارج میشوند و بیس آن ها در خارج از کشور قرار دارد و هر آن ممکن است به دلیل تحریم و غیره از دسترس خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا