video

ویروس‌شناسان هم چندان به وضعیت پیش‌رو خوش‌بین نیستند. ای‌ گوان (Yi Guan)، ویروس‌شناس مطرح چینی روز گذشته اعلام کرد که دوران طلایی برای مهار ویروس از دست رفته است و باید منتظر تلفات بیشتری باشیم.

بازار بورس شانگهای، دومین بورس بزرگ دنیا، سال نو چینی را با حدود ۲.۷ درصد سقوط آغاز کرد.چنین سقوطی در چند ماه گذشته بی‌سابقه است. این در حالی است که به دلیل سال نو در چین، بورس این کشور در وضعیت نیمه تعطیل به سر می‌برد و احتمالاً با شروع مجدد معاملات، شاهد سقوط بیشتری باشیم. بیشترین سقوط ارزش سهام مربوط به شرکت‌های هواپیمایی و گردشگری می‌شود، چراکه اغلب پروازها و تورهای مسافرتی لغو شده‌اند.

حالا شیوع ویروس کرونا و سال نو چینی در یک زمان رخ داده است. گروهی از تحلیل‌گران معتقد هستند که با آغاز سال نو چینی، انتظار سقوط بیشتری برای قیمت بیت کوین می‌رفت، اما به دلیل ترس و وحشت ناشی از سقوط بازار سهام چین و همبستگی مثبت بین طلا و بیت کوین، شیوع کرونا باعث جلوگیری از سقوط شدید قیمت بیت کوین شده است.

از طرف دیگر، برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند که سال نو چینی و شیوع ویروس ناشناخته در چین مکمل سقوط قیمت بیت کوین بوده‌اند و قیمت را از بیشتر از آنچه که باید پایین آورده‌اند. دلیل این افراد خطر برای صنعت ماینینگ چین است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

قیمت بیت کوین که هفته پیش تا مرز ۹,۰۰۰ دلار افزایش یافته بود، چند روزی است که نوسانات بسیار کمی دارد و در سطح ۸,۳۰۰ تا ۸,۴۰۰ دلار معامله می‌شود.