آموزش سرمایه‌گذاری و ترید

۴ ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

افزایش شدید قیمت بیت کوین در طی ماه‌های اخیر و بالا رفتن مقبولیت آن در بین اقشار مختلف جامعه از جمله شرکت‌های بزرگ تجاری مثل «ویزا» (Visa) و «مسترکارت» (MasterCard) باعث شده که افراد تازه‌وارد زیادی به‌سمت ارزهای دیجیتال هجوم بیاورند. بیشتر این افراد با فکر پول‌دار شدن در عرض مدت کوتاه روی به خرید این رمزارزها آورده‌اند و اغلب آن‌ها هم از خطرات و ریسک‌های پیرامون سرمایه‌گذاری در این حوزه هیچ اطلاعی ندارند.

درست است که بیت کوین و ارزهای دیجیتال بازار نو و بدیعی هستند که پتانسیل سوددهی بالایی نسبت به دیگر بازارهای مالی ارائه می‌دهند ولی به همان نسبت خطرات و ریسک‌های بزرگ و پنهانی هم دارند که باید قبل از سرمایه‌گذاری در این حوزه نسبت به آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. به همین منظور در این مقاله می‌خواهیم ۴ ریسک‌ سرمایه ‌گذاری در ارزهای دیجیتال نظیر  بیت کوین و دیگر آلت کوین‌ها را برایتان بازگو کنیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

۱. نوسان و دستکاری قیمت

قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شناخته‌شده نوسانات شدیدی را تجربه می‌کنند که ممکن است باعث ضرر تازه‌واردها شود.

قیمت بیت کوین که اولین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال دنیا محسوب می‌شود همیشه نوسانات شدیدی را به خود دیده‌ است. این بازار به دلیل نوظهور بودن نسبت به اخبار حساسیت شدیدی دارد و انتشار یک خبر خوب یا منفی می‌تواند روند بازار را به کلی تغییر دهد.

برای مثال اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی بود که خبر تایید ویروس کرونا باعث شد قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت تقریباً نصف شود یا همین اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی را در نظر بگیرید که در عرض چند هفته بیت کوین رکوردهای قیمتی جدیدی ثبت کرد.

دستکاری قیمت یکی از مشکلات ارزهای دیجیتال است که نسبت به دیگر بازارها با شدت و کمیت بیشتری صورت می‌گیرد. در این نوع کلاه‌برداری که معمولاً در گروه‌های اجتماعی مثل کانال‌های تلگرام رواج دارد گردانندگان کانال زمان خاصی را برای خرید گروهی یک ارز دیجیتال کمتر شناخته شده انتخاب می‌کنند تا به ظاهر با خرید پی‌در‌پی، قیمت آن را بالا ببرند. اما در واقعیت اتفاقی که می‌افتد این است که گردانندگان این گروه‌ها از قبل مقدار زیادی از ارز انتخاب‌شده را خریداری می‌کنند و درست در هنگام زمان اعلام شده که همه‌ی اعضای گروه اقدام به خرید می‌کنند و درنتیجه باعث بالارفتن قیمت می‌شوند، ارزهای خریداری‌شده‌ی خود را می‌فروشند و به همین راحتی پول‌های افراد از همه‌جا بی‌خبر را غارت می‌کنند.

هرچه یک ارز دیجیتال محبوبیت بیشتری در بین کاربران داشته باشد و درنتیجه نقدینگی آن بالاتر باشد، احتمال اینکه توسط مردم عادی دچار دستکاری قیمت شود پایین‌تر می‌آید.

۲. عدم قانون‌مندی

هیچ قانون خاصی درمورد خریدوفروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال وجود ندارد و کشورهای مختلف هنوز موضوع مشخصی نسبت به این حوزه اتخاذ نکرده‌اند.

یکی دیگر از مسائل مهم پیرامون ارزهای دیجیتال چه در داخل ایران و چه در بقیه کشورهای جهان موضوع قانون‌مندی آن است. در حال حاضر بازار بزرگ بیت کوین و در کنار آن، بازار دیگر ارزهای دیجیتال بدون هرگونه آیین‌نامه یا قوانین خاصی در حال فعالیت است و دولت‌ها هنوز موضع‌گیری روشنی نسبت به آن ندارند.

با این حال در طول این مدت بارها شاهد اخباری بوده‌ایم که برخی از کشورها به دنبال ممنوع کردن این فناوری یا تلاش برای قانون‌مند کردن آن هستند. همچنین چندین بار هم اخباری مبنی بر تلاش دولت‌های مختلف برای اعمال مالیات به دارایی‌های افراد مختلف در حوزه‌ی رمزارزها به گوش رسیده است که همه‌ی این اخبار تاثیرات منفی و مثبت خاص خود را روی بازار گذاشته‌اند.

در همین کشور خودمان ایران هم صرافی‌های مختلفی وجود دارند که سال‌هاست به مشتریان خود خدمات خریدوفروش ارز دیجیتال ارائه می‌دهند ولی اخیراً انتشار اخباری که خبر از بسته شدن درگاه‌های پرداخت ریالی در این سایت‌ها می‌داد باعث شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از دست دادن سرمایه‌ی خود، دارایی‌های دیجیتال خود را فروخته و حساب‌های خود را خالی کنند.

به‌هرحال ارزهای دیجیتال پدیده‌های نوظهوری هستند که آینده‌ي روشنی دارند. هیچ کس نمی‌داند که در آینده وضعیت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود ولی چیزی که برای بسیاری از فعالان این حوزه محرز شده این است که این فناوری قطعاً بخشی از بازارهای مالی آینده خواهد بود.

قوانینی که کشورها در خصوص یک ارز دیجیتال می‌گذارند ممکن است بر قیمت رمزارزها تأثیرگذار باشد. برای مثال غیرقانونی اعلام کردن ICO‌ها در چین برای جلوگیری از پولشویی باعث شد که قیمت بیت کوین ۵۰۰ دلار کاهش یابد.

۳. مشکلات امنیتی

ارزهای دیجیتال به صورت ۱۰۰ درصد متکی به فناوری هستند و همین موضوع خطر هک و از دست دادن سرمایه را افزایش می‌دهد.

ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که کاملاً مجازی بوده و برای حیات خود به فناوری متکی هستند. ارزهای جدید صورت دیجیتالی تولید می‌شوند و به کمک کیف پول‌های دیجیتال می‌توان آن‌ها را به یکدیگر انتقال داد. سیستم‌های مختلف و پیچیده هم درستی و یکپارچگی آن‌ها را تامین می‌کنند. بدون وجود این فناوری، ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی ندارند. به عبارت دیگر افرادی که روی طلا، املاک، خودرو و ابزارهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند به صورت فیزیکی چیزی را در اختیار دارند که می‌توانند هر زمان آن را نقد کنند ولی از آنجایی که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ۱۰۰ درصد مجازی هستند، احتمال کلاه‌برداری و از دست رفتن سرمایه بیشتر است.

مسئله‌ی دیگری که حائز اهمیت است احتمال به سرقت رفتن دارایی‌های شما در صرافی‌های ارز دیجیتال است. در طول سال‌های اخیر بارها شاهد آن بوده‌ایم که مبالغ هنگفتی از صرافی‌های مختلف و شناخته‌شده توسط سارقان اینترنتی به سرقت رفته است. با اینکه می‌توان با انتقال ارزهای دیجیتال خود به کیف پول‌های دیجیتال از این خطر به دور ماند ولی اگر کلیدهای رمزنگاری خود را که برای دسترسی به کیف پول‌های دیجیتال ضروری هستند از دست بدهید به ندرت خواهید توانست که دوباره به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی پیدا کنید.

حفظ امنیت دارایی و سرمایه شما به دو قسمت تبدیل می‌شود. امنیتی که شما رعایت می‌کنید و امنیتی که صرافی ارز دیجیتال یا کیف پول دیجیتال مورد استفاده شما باید داشته باشد.

۴. از دست رفتن سرمایه به خاطر عدم آگاهی

۴ ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

شاید ملموس‌ترین خطر ورود به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ي ارزهای دیجیتال عدم آگاهی از آن باشد. به عبارت دیگر افراد زیادی وجود دارند که تنها به خاطر شنیدن اخبار مثبت در مورد این رمزارزها به این بازار روی می‌آورند و بدون اینکه بدانند روی چه ارزهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند تمام دارایی‌های خود را فروخته و ارز دیجیتال می‌خرند. نکته اینجاست که بیش از صدها ارز دیجیتال با کاربردها و ویژگی‌های خاص داریم که هر روز هم به تعداد آن‌ها افزوده شده و برخی دیگر نیز از صحنه‌ی روزگار محو می‌شوند. این افراد تحت تاثیر تبلیغات افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی اقدام به خرید ارزهای دیجیتال به درد نخور می‌کنند و در عرض چند ساعت یا چند روز درصد زیادی از سرمایه‌شان کم می‌شود.

همچنین برخی دیگر نیز با دیدن تبلیغات کانال‌های سیگنال و افراد مختلف که به دنبال منافع خود هستند اقدام به ورود به صرافی‌های خارجی و معاملات اهرمی می‌کنند و تا بفهمند چه بلایی سرشان آمده تمام سرمایه‌شان به باد رفته است. برای مثال صرافی بزرگ بایننس را در نظر بگیرید که به دلیل تحریم‌ها از ارائه‌ی خدمت به ایرانی‌ها سر باز می‌زند ولی با این حال ایرانی‌های زیادی هستند که با ترفند‌های تغییر هویت مثل استفاده از V*P*N یا V*P*S اقدام به خریدوفروش در بایننس می‌کنند. افراد تازه‌کار با دیدن این افراد حرفه‌ای که مطمئناً حساب همه‌چیز دستشان است اقدام به ورود به این صرافی‌ می‌کنند و به دلیل عدم آگاهی کافی خیلی زود حسابشان توسط بایننس بلوکه می‌شود.

علاوه بر این برخی افراد هم که هیچ درک درستی از مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال ندارند با رؤیای رسیدن به سودهای نجومی وارد معاملات اهرمی و بازارهای آتی یا همان فیوچرز (Futures) می‌شوند و به دلیل استفاده از اهرم‌های بالا و نداشتن حدضرر در عرض چند دقیقه تمام دارایی خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل همیشه مهم است که نسبت به ارزهای دیجیتال خود مدیریت ریسک داشته باشید.

سخن پایانی

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای نوظهور و بزرگی است که فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را در اختیار افراد مختلف قرار می‌دهد. با این حال ریسک‌های زیادی هم در پی دارد که می‌توان با آگاهی و کسب تجربه آن‌ها را مدیریت کرد.

بازار ارزهای دیجیتال بازار پرتلاطم و پرنوسانی است و برای همین به‌هیچ‌وجه نباید با سرمایه‌ای که از راه وام، پاداش بازنشستگی و پول‌های این‌چنینی که از دست دادن آن‌ها ضرر بزرگی به شما خواهد زد، وارد این حوزه شد.

در این مقاله مهم‌ترین ریسک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را برایتان بازگو کردیم تا اگر شما هم می‌خواهید وارد این حوزه شوید یا ضررهای خود را به حداقل برسانید از این خطرات آگاهی داشته باشید. بهترین راه این است که قبل از وارد کردن سرمایه‌ی اصلی خود در بازار ارزهای دیجیتال آموزش ببینید و برای مدتی هر روز بازار را زیر نظر بگیرید. مطمئن باشید هزینه و زمانی که برای آموزش می‌گذارید باعث خواهد شد از ضررهای بزرگی که در آینده ممکن بود به خاطر عدم آگاهی متحمل شوید، دور بمانید.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. شاید خیلی از دوستان براشون سوال بشه که آیا سرمایه گذاری در رمز ارزهای دیجیتال خوب است بدون شک اگر دانش سرمایه گذاری داشته باشید ارز های دیجیتال به شما بهترین سود هارو میده من پیشنهاد میکنم قبل از شروع به سرمایه گذاری مخصوصا در بازار رمز ارزها حتما شروع به یادگیری کنید.

  1. سلام محمد عزیز
   ممنون از نظر خوبتون. بله واقعا درسته، شناختن ریسک‌ها قبل از سرمایه‌گذاری توی هر بازاری بسیار مهم هست چون ممکنه عدم آگاهی باعث از دست رفتن سرمایه بشه
   ما توی بخش آموزش سرمایه گذاری و ترید سایت مقالات خوبی داریم که می‌تونن راهنماتون باشن.
   موفق باشید

 2. یه ریسک هم میشه اضافه کرد
  به عنوانِ ریسکِ انتخابِ صرافیِ نامناسب که میتونه پول آدم رو نابود کنه

  1. سلام خانوم اسکندرزاده
   در رابطه با نظرتون باید بگم که خب توی مشکلات امنیتی انتخاب کیف پول و صرافی نامناسب هم هست
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا